Burak Cilasun

Burak Cilasun


Yeni başkan, büyük hedefler ve İzmir...

23 Ocak 2023 - 10:53

Dün gerçekleşen ve İzmir Sıcak Haber'den canlı yayınlanan İYİ Parti İzmir İl Kongresi kıran kırana bir yarışa sahne oldu. Başkan adayları Sinan Bezircioğlu ve Ülkü Doğan, kürsüden başarılı konuşmalar yaptı. Ülkü Doğan sarı renge Mustafa Kemal Atatürk üstünden atıfta bulunarak "Sarışın Kurt" ifadesini kullanırken, Bezircilioğlu'nun "Göktürk mavisi" de oldukça anlamlıydı. Tabii program boyunca salonda sık sık "Türk'üz Türkçüyüz Atatürkçüyüz" ve "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atılması da, İzm    ir'e farklı anlamlar yüklemeye çalışanlara karşı oldukça yerinde mesajlardı. 

Günün sonunda sonunda Sinan Bezircilioğlu'nun zaferiyle sonuçlanan kongrenin İzmir siyaseti içinse önemi büyük.

Dünün adayı, bugünün başkanı olan Sinan Bezircilioğlu ne dedi?

-9 milletvekili çıkaracağız.

-Yerel seçimde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve 20 ilçe belediyesini alacağız.


Açıkçası İzmirli bir gazeteci olarak Bezircilioğlu'nun partiye dönük verdiği birleştirici mesajları bir tarafa bıraktığımızda özellikle bu iki hedefini çok önemsiyorum. Çünkü bu hedefler gösteriyor ki İzmir'de seçim kazanmak, milletvekili çıkarmak, belediyeleri elde etmek isteyen partiler, oy dengeleri gözetilerek listelerini İzmir'de yapmak durumunda olacak.

Eğer Bezircilioğlu sözünü tutmak için çalışırsa;

Ankara'dan İzmir'e bakıp, kesin seçim galibiyeti ya da yenilgisi düşüncesiyle yola çıkarak "Sevdiğim isimleri listeye koyayım" dönemi sona erecek. Rekabetle birlikte bir oyun bile önemi artacağı için genel merkezler o bir oyu kazandıracak aday kimse ona yönelecek. Belediye meclis üyeliğine bile ithal aday getirecek derecede İzmir'e çantada keklik bakanlar, bu iddialı çıkış karşısında çok daha dikkatli davranmak zorunda kalacaklar. 

Dolayısıyla yıllardır ithal milletvekillerinden ve siyasilerden bıkan İzmir'de, siyasiler artık İzmirliye "Sen kimi istiyorsun? Kimi aday gösterirsek oy verirsin?" diye sormak durumunda kalacaklar. Tüm bu saydıklarımın gerçekleşmesi, yeni başkanın yapacağı çalışmalara bağlı.

Kısaca demem o ki; Bezircilioğlu yalnızca partisine değil, kongredeki hedeflerine yönelik adımlar atarsa İzmir'e iyi gelecek. 

Not 1:  Bu yarışta Aytun Çıray ve Bezircilioğlu'nu destekleyen partili gençlerin de süreçteki emek ve duruşlarını asla es geçmemek gerekiyor.

Not 2: Seçim sonuçlarını Ülkü Doğan ile birlikte oturarak bekleyen Sayın Müsavat Dervişoğlu'ndan, sandığın kararı ortaya çıktıktan sonra salondan ayrılmak yerine, kazanan isim Sinan Bezircilioğlu'nu hemen orada ve o anda tebrik etmesini beklerdim. Zira Genel Başkan Yardımcılığı unvanı, gün sonunda birleştiren olmayı gerektirir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum